بهينه‌سازي مصرف انرژي

راهكارهاي كاهش مصرف برق
1391/11/25

رعايت نكات به ظاهر كم اهميتي كه در زير به آنها اشاره مي شود، نه فقط مصرف انرژي را كاهش مي دهد بلكه مبلغ قابل توجهي را از صورتحساب ماهانه برق ما كاهش مي دهد.

- اولين نكته اي كه بايد به آن توجه داشته باشيم، خاموش كردن لامپ اتاقهايي است كه از آنها استفاده نمي شود، استفاده از رنگ هاي روشن براي ديوارهاي خانه، سقف ها و پنجره ها نيز مي تواند نقش قابل توجهي در كاهش مصرف انرژي ما داشته باشد.

- سعي كنيم از لامپهاي كم مصرف و يا از لامپهاي مهتابي استفاده كنيم.

- سيمها، پريزها و كليدهاي برق را به موقع بررسي كرده و طبق برنامه منظمي حباب ها، قاب ها و لامپ ها را تميز كنيد تا از بازدهي نوري آنها كاسته نشود تميز كردن مرتب لامپها باعث مي شود تا نور مناسب تر و شفاف تري را در محيط كار و يا زندگي داشته باشيم.

- خاموش كردن لامپهاي اضافي در ساعات اوج مصرف برق، باعث مي شود تا به شبكه سراسري برق فشار وارد نيامده و احيانا خاموشي نداشته باشيم.

- در هنگام خريد لوازم صوتي و تصويري به ميزان مصرف برق آنها توجه كنيد و بر اساس نياز خود وسيله اي را انتخاب و خريداري نماييد كه حتي الامكان توان مصرفي كمتري داشته باشد.

- تلويزيون را تنها هنگامي روشن كنيد كه قصد ديدن برنامه اي را داريد و از روشن گذاشتن بيهوده تلويزيون جداً اجتناب كنيد. رعايت اين موضوع علاوه بر اينكه طول عمر دستگاه شما را افزايش مي دهد ميزان مصرف برق را كاهش خواهد داد.

- نكته ديگر استفاده بجا و صحيح از لوازم خانگي مانند يخچال، ماشين لباسشويي، جاروبرقي، سماور، اتو، آبميوه گيري و ... مي باشد.

- هميشه يخچال را در خنك ترين بخش آشپزخانه جاي داده و از قرار دادن آن كنار اجاق گاز، آب گرمكن، شوفاژ و نور مستقيم خورشيد خودداري كنيد، غذاهاي داغ را پيش از قراردادن در يخچال در فضاي بيرون بگذاريد تا خنك شود و سپس از يخچال استفاده كنيد. هرچه يخچال و فريزر پرتر باشد هنگام باز و بسته كردن در آنها هواي كمتري جابجا شده و در نتيجه از تلفات انرژي كاسته مي شود و از مصرف برق آنها جلوگيري مي كند و سرانجام قبل از بازكردن در يخچال تصميم بگيريد واقعا قصد برداشتن چه چيزي را داريد.

- سعي شود از ظرفيت ماشين لباسشويي به طور كامل استفاده به عمل آيد در هنگام خريد ماشين لباسشويي، ماشين هاي با دو شير ورودي آب گرم و آب سرد را انتخاب و خريداري كنيد.

- كيسه آشغال جاروبرقي را هميشه قبل از پر شدن كامل، عوض كنيد همچنين فيلتر آن را حداقل 2 بار در سال بشوييد يا عوض كنيد.

 - از جاروبرقي در زمانهاي اوج مصرف برق استفاده نكنيد.

تهيه و تنظيم: سازمان بهره وري انرژي ايران